Da li Vas svakodnevno stavljanje i skidanje naočara sputava? Da li se sa naočarima za čitanje osećate starije? Da li biste želeli dobar vid na svim razdaljinama bez nošenja naočara?
Ugradnjom multifokalnih sočiva u toku intervencije koja se naziva refraktivna zamena sočiva, ili u toku operacije katarakte, moguće je opet povratiti dobar vid i na daljinu i na blizinu i osloboditi se nošenja naočara. Kod većina osoba koje su starije od 45 godina i koje imaju naočare za blizinu, a koje žele da vode aktivan život bez naočara i ograničenja, može da se razmatra ugradnja multifokalnih sočiva.
Svedoci smo da svi vodimo sve aktivnije i dinamičnije živote. Bilo da se radi o radnim aktivnostima i zahtevima radnog mesta, bilo da se radi o aktivnostima koje upražnjavamo u slobodno vreme kao što su sportske aktivnosti u vidu tenisa, fudbala i drugih, različitih hobija, putovanja, boravka u prirodi i drugih vidova aktivnog odmora.
I baš u periodu kad je čovek radno najaktivniji i najostavereniji, oko četrdeset i pete godine života, počinje da primećuje da sve teže čita, da slabije vidi tekst na mobilnom telefonu i računaru, da su mu predmeti na bliskoj razdaljini van fokusa, da bi do pedesete godine života postao potpuno zavistan od neprestanog stavljanja i skidanja naočara za čitanje.
Za mnoge od nas je to prvi znak starenja i zbog aktivnog načina života mnoge osobe veoma teško prihvataju da su odjednom, postale potpuno zavisne od optičkog pomagala kao što su naočare, što im značajno i svakodnevno umanjuje kvalitet života.
Ugradnjom multifokalnih sočiva u toku intervencije koja se naziva refraktivna zamena sočiva, moguće je opet povratiti dobar vid i na daljinu i na blizinu i osloboditi se nošenja naočara.
Presbiopija ili senilna dalekovidost je stručni naziv za dioptriju za čitanje koja se obično pojavljuje oko četrdeset i pete godine života.
Saznajte višeMultifokalna sočiva su intraokularna sočiva koja omogućuju pacijentima jasan vid na svim razdaljinama i nezavisnost od nošenja naočara.
Saznajte višeDa bi se savetovala ugradnja multifokalnih sočiva potrebno je da bude ispunjeno nekoliko uslova.
Saznajte višeRefraktivna zamena sočiva je intervencija kojom se uklanja prirodno očno sočivo i na njegovo mesto ugrađuje veštačko intraokularno sočivo, najčešće multifokalno sočivo
Saznajte višeVažnost što preciznije i kompletnije dijagnostičke opreme kad je u pitanju refraktivna zamena sočiva i ugradnja multifokalnih ili drugih premijum sočiva se ogleda u dobrom odabiru pacijenata.
Saznajte višeNapretkom tehnologije, i pre svega napretkom u optičkom dizajnu multifokalnih sočiva poslednjih godina, pacijenti kao nikad pre imaju mogućnost da uživaju u blagodetima dobrog vida na svim distancama bez potrebe za nošenjem naočara. Za veliki broj ljudi koji vode aktivne živote i ne pristaju na ograničenja koja im zavisnost od naočara donosi, ugradnja multifokalnih sočiva može biti trajno rešenje koji će im značajno podići kvalitet života.
Multifokalna sočiva su sočiva koja se ugrađuju na mesto prirodnog očnog sočiva i omogućavaju jasan vid na svim razdaljinama bez naočara
Osobama koje su starije od 45. godina i koje već imaju naočare za čitanje
Ne, njih je moguće ugraditi i pacijentima bez katarakte u toku intervencije koja se zove refraktivna zamena sočiva
Najčešće je potrebno da se u oba oka ugradi multifokalno sočivo kako bi pacijent imao najbolji mogući vid
Da, ali se danas najčešće ugrađuju trifokalna sočiva koja omogućuju najjasniji vid na daljinu (vožnja, gledanje televizije, sportska aktivnost) zatim na srednjoj distanci od oko 60 cm (rad na računaru) i blizini od oko 40 cm (čitanje, mobilni telefon)
Ne, jednom kad se ugradi, multifokalno sočivo ostaju trajno u oku
Ne, multifokalna sočiva su najuniverzalnija sočiva koja daju dobar vid na svim razdaljinama bez nošenja naočara. Asferična monofokalna sočiva daju najbolji kvalitet vida ali je nakon njihove ugradnje potrebno nositi naočare
95% pacijenata nakon njihove ugradnje uopšte nema potrebu za nošenjem naočarima. 5% pacijenata obično u uslovima slabog osvetljenja ili veoma sitnog teksta ima ponekad potrebu za dodatnim naočarima
Većina pacijenata u prvih par postoperativnih nedelja ili meseci primećuje rasipanje svetla i zablještenja u noćnim uslovima. Nakon perioda navikavanja većina pacijenata to ne primećuje ili im to ne pravi smetnje
Mogu, i najviše koristi od njih imaju dalekovide ili visoko kratkovide osobe koje nose naočare i za daljinu i za blizinu. Najređe se ugrađuju kod pacijenata koje imaju malu i sredju minus dioptriju i koje vide blizinu bez naočara
Već posle nekoliko dana od operacije je moguće vratiti se većini radnih aktivnosti
Osoba koja je veoma motivisana da ne nosi naočare ni za daljinu ni za bilizinu, a spremna je na kompromise u smislu prisustva optičkih fenomena u uslovima smanjenog osvetljenja
I ako su multifokalna sočiva odlično rešenje za većinu pacijenata, neki pacijenti nisu idealni kandidati za njihovu ugradnju. To se pre svega odnosi na osobe kojima je veoma bitna noćna vožnja kao što su profesionalni vozači i koje nisu spremne na određene optičke fenomene koji su u manjoj ili većoj meri prisutni nakon ugradnje multifokalnih sočiva. Kod tih pacijenata veoma dobru alternativu predstavlja ugradnja EDOF (extended depth of focus - sočivo sa proširenim opsegom vida) Vivity sočiva.
Alcon Vivity je revolucionarno EDOF (sočivo sa proširenim opsegom vida) premijum intraokularno sočivo za pacijente starije od 45 godina, koji pored dioptrije na daljinu imaju i dioptriju za blizinu. Posle ugradnje Vivity sočiva pacijenti mogu da vide na daljinu i srednju distancu (rad na računaru) bez nošenja naočara, kao i da koriste mobilni telefon bez naočara ili čitaju novinski tekst pri dobrom osvetljenju. Njihova velika prednost je što u odnosu na multifokalna sočiva omogućavaju pacijentima i veoma dobar vid u noćnim uslovima kao i bolji kvalitet vida na daljinu u odnosu na multifokalna sočiva, te predstavljaju odlično rešenje za osobe koje nisu spremne na kompromise i navikavanje koja idu uz ugradnju multifokalna sočiva, a kojima ne smeta da povremeno koriste naočare za blizinu (pri dužem čitanju, čitanju sitnijeg teksta, ili čitanju pri slabijem osvetljenju).
Dr Vladimir Suvajac, direktor očne bolnice Profesional, je vodeći i najiskusniji hirurg u Srbiji kad je ugradnja ovih sočiva u pitanju. Na nedavno održanom nacionalnom kongresu oftalmologa Srbije, dr Suvajac je imao privilegiju da kao pozivni predavač predstavi svoja iskustva sa Vivity sočivom kolegama koji tek planiraju da počnu sa ugradnjom ovih sočiva u svojoj kliničkoj praksi.
Prilikom ugradnje premijum intraokularnih sočiva kao što su multifokalna i torična sočiva, jedan od najvažnijih aspekata intervencije i preduslov za dobar postoperativni rezultat i vid, je idealna centracija sočiva u toku operacije. Očna bolnica Profesional je jedna od retkih ustanova u regionu koja poseduje Alcon Verion sistem za najprecizniju intraoperativnu centraciju premijum sočiva. Više o toj tehnologiji možete saznati u videu ispod:
Pored ugradnje intraokularnih multifokalnih ili EDOF sočiva, jedan od načina uklanjanja dioptrije za blizinu je i lasersko skidanje dioptrije - odnoso takozvana presbiopna LASIK procedura (Presbymax). Presbymax procedura je identična LASIK proceduri laserskog skidanja dioptrije koja se obavlja kod pacijenata koji nemaju dioptriju za blizinu, ali se za razliku od standardne LASIK procedure njome koriguje i dioptrija za daljinu i presbiopija (dioptrija za blizinu).
Velika prednost Presbymax procedure (laserskog skidanja dioptrije i za blizinu) u odnosu na ugradnju intraokularnih sočiva je što je to ekstraokularna procedura. To znači da se obavlja na površini rožnjače, i samom tim je minimalno invazivna procedura. To je naročito bitno kod pacijenata koji imaju minus i visoku minus dioptriju za daljinu, jer su oni pod povišenim rizikom za nastanak komplikacija kao što je ablacija mrežnjače nakon bila kakve intraokularne procedure, kao što je ugradnja sočiva.
Međutim, u praksi se procedure za lasersko skidanje dioptrije za čitanje ređe obavljaju nego ugradnja multifokalnih i EDOF sočiva. Prvi razlog je taj što pacijent mora da toleriše razliku u dioptriji između dva oka (gde je jedno oko optimizovano za gledanje na daljinu, a drugo optimizovano za gledanje na blizinu i čitanje) da bi te procedure dale dobar rezultat, a što određeni procenat pacijenata ne može (to se utvrđuje na preoperativnom pregledu). Drugi razlog je što je potrebno da prođe obično oko tri meseca da bi se pacijent poptuno adaptirao na tu razliku između dva oka, za šta nemaju svi pacijenta strpljenja. I treći je da je efekat tih procedura u smislu uklanjanja dioptrije za čitanje ograničen na 5 do 10 godina, nakon čega je potrebno ponoviti tretman.
Da li bolje ukloniti dioptriju za čitanje ugradnjom nekog od premijum sočiva ili laserskom procedurom zavisi od mnogo faktora, kao što su godine pacijenta, visina dioptrije, stanje očnog dna, mogućnost ili nemogućnost tolerisanja razlike u dioptriji između dva oka, lične preference pacijenta, motivisanost za invazivniju intraokularnu proceduru sa trajnim efektom ili sklonost ka manje invazivnoj laserskoj intervenciji ali sa potrebom ponavljanja tretmana u budućnosti i slično.... To se sve utvrđuje na pripremnom pregledu za uklanjanje dioptrije, nakon čega se pacijentu objašnjavaju prednosti i mane svake opcije i daje prepruka šta se u njegovom slučaju savetuje.